Tikk-takk Tikk-takk Órás Mester
Egész éjjel havazott, hullott a hó, nagyon sok. Időre kell mennem egy kedves ismerősömhöz, Petihez, ő órás mester. Vele fogok délelőtt beszélgetni. Sietek, pontos akarok lenni, nem késhetek. Sapka, csizma, kabát. Az óra ketyeg a fejemben, tikk-takk, tikk-takk.
De a kertkapunál megtorpanok, a hó 20-30 cm is lehet, zárba a kulcsot be sem tudom tenni. Irány a hólapát és a seprű. Ki kell szabadulnom, ez a kis malőr nekem nem lehet probléma. Lapátolok rendesen, majd a zárat is ki tudom nyitni. Megszűnt a probléma, kijutottam.
Kipp-kopp, kipp-kopp kopogok az órás mester üveg ajtaján.
- Beszabad jönni, nem zavarok? Szia Peti.
Peti intelligens, nyugodt férfi. A pici üzletben rengeteg óra, vitrinben, a falakon. Gépek a szerelésekhez, szükséges eszközök az alkatrészek elkészítéséhez, javításokhoz.
- Volt a családotokban órás? Hogyan jutott eszedbe, hogy ezt a szakmát választod?
- Nem volt a családunkban órás. Gyerekkoromban nem csak az autók érdekeltek, hanem az órák is. A szerkezetük, milyenek belülről, miért-hogyan ketyegnek? Majd eljött a „Mi leszek, ha nagy leszek?” a pályaválasztás 1967-ben. Én ezt a szakmát választottam.Az elméleti vizsgák Budapesten voltak. A gyakorlatot a salgótarjáni Szolgáltató szövetkezetben végeztem. Felhúzós órát, orosz órákat, ütős órákat bimm-bamm órákat, stb, javítottam, javítottunk. Aztán jöttek a modernebb elemes órák, kvarc órák. De a kínaiak tönkre tették ezt a szakmát. Olcsóságuk miatt. Behozták a rengeteg bóvlit.
- Kaptál már olyan megrendelést, mikor kifogott rajtad a javítandó szerkezet? Olyan amit nem tudtál működésbe hozni?
- Ilyen még nem volt. Az órás szakmában türelem, pontosság, kézügyesség kell. Egy régi vagy akár új szerkezetű órát addig nem adom ki a kezemből, amíg meg nem találom a hibát. Még az alkatrészt is megcsinálom hozzá, ha kell. Minden javítás csak „idő kérdése”. Nem egy kapkodós foglalkozás. Szeretem a munkámat, mindig változatos, és más. Naprakésznek kell lenni, haladni a korral.
- Van utánpótlás?Érdeklődő aki átvenné ezt a szép szakmát?
- Nincs jelentkező. De úgy tudom Budapesten a képzés évek
óta megszűnt. Egyre kevesebben
vagyunk. Hiányszakma lett,
úgy mint a cipész, de sorolhatnám
még. Állami képzés nincs,
most már magántanfolyamok vannak,
az pedig nagyon drága.
Én is tavaly-2012-mentem nyugdíjba, nincs utánpótlás,
nem érdekli a mai fiatalokat ez a szép hivatás.
Hazafelé menet megint elkezdett esni a hó. Siettem, hogy elérjem a buszt, de lekéstem, nem voltam elég pontos. Nem volt nálam óra. Szőke nő vagyok.
Tóth Veronika ( a képek illusztrációk)
2013.február
Email cím : veronika1028@gmail.com